Dnes si plně uvědomuji, že paměť je cenný dar, o který je třeba pečovat. Nebylo to tak vždycky. Myslela jsem si, že je normální duševně pracovat do vysokého věku, být v dobré mentální kondici. Myslela jsem si, že není potřeba se tím nějak zabývat.

Začalo se to měnit ve chvíli, kdy jsem se setkala s termínem trénování paměti a absolvovala kurz pro trenéry paměti. Hodně se tam mluvilo o Alzheimerově demenci a stále častěji jsem se s tím setkávala, když jsem vedla lekce trénování paměti pro seniorskou populaci. Bylo to ale něco, co se týkalo ostatních, a ne mě a mého života. Tedy - myslela jsem si, že se to netýká mého života, protože v té době už kolem naší rodiny kroužila Alzheimerova demence, aniž jsme si to uvědomovali...

Všichni máme svoje babičky a dědečky, rodiče, všichni stárneme a i nám se může stát, že si nebudeme moci občas vzpomenout... Jde o to, tu chvíli co nejvíc oddálit. Trénování paměti je prevence u zdravých lidí, příjemná aktivizace pro ty, kteří s pamětí už mají problém. U nemocných je to možnost, jak vykřesat jiskřičku světla tam, kde si myslíme, že už je jen tma  ¨

Téma trénování paměti se mě dotýkalo od první chvíle, kdy jsem zjistila, že něco takového existuje, a vždycky si mě přitáhlo zpět, když jsem se chtěla vzdálit. 

I když jsem se věnovala trénování paměti, uvědomovala jsem si, že jen dobrá paměť k dobrému životu nestačí. Člověk si může pamatovat perfektně a zároveň může být nespokojený. Samotné trénování paměti nestačí, je potřeba posilovat také mysl, rozvíjet duši, snažit se vytvořit co nejlepší verzi sebe sama. Je potřeba naslouchat svému srdci a žít tak, abychom se cítili naplnění a celiství.  A pokud to jde, pomáhat jít po této cestě i ostatním.. 

Přísloví "ve zdravém těle zdravý duch" známe všichni. Zdraví tělesné ovlivňuje naši mentální svěžest a celkovou kvalitu života.  Potěšující je, že i v této oblasti pro sebe můžeme mnoho udělat.

Trénování paměti, posilování mysli, péče o tělesné zdraví - všechno se prolíná a podporuje. Ideální je pracovat na sobě na všech třech rovinách. Ale když to z nějakého důvodu nejde, stačí dělat to, na co právě máme kapacitu. Počítá se každý krok, který nám  v pomůže k větší životní pohodě. 

Je pro mě důležité žít v harmonii, a taky bych si moc přála, aby celý svět kolem nás " byl v pohodě a harmonii". Snažím se k tomu svojí troškou přispívat. 

Pokud to bude sloužit k tomu, že vám bude na světě dobře nebo aspoň líp. budu ráda, naplní se záměr těchto stránek, které tvořím pro lepší život.  Jana Ondráčková

Obraz krásného zářivého mozku jsem dostala  darem od dcery, když jsem se začala věnovat trénování paměti. Od té doby mě provází při mé činnosti.

Podívejte se do galerie

 DO SLUNCE

na další krásné obrazy. 

Pokud mi chcete napsat, můžete na email 

pro-lepsizivot@email.cz