Smysly a paměť

06.03.2021

Říká se, že oko oči jsou bránou do duše. Mohlo by se říkat také, že oči jsou bránou do mozku. Stejně tak, jako všechny naše smysly. Skrze smysly vnímáme svět kolem sebe.

Informace se nejdříve ukládají do paměti senzorické, kde nevydrží moc dlouho, je to maximálně několik vteřin. Mozek musí v této fázi za velmi krátkou dobu utřídit obrovské množství informací. Musí také vyhodnotit, které z nich jsou tak důležité, že je pošle dál do paměti krátkodobé, a kterými není potřeba se dál zabývat. Ale vraťme se na začátek:

Co naše smysly nezachytí, to si nemůžeme zapamatovat.

A to je pádný důvod proto, abychom si občas procvičovali zrakovou, sluchovou, čichovou, hmatovou i chuťovou paměť. Zde máte několik tipů, jak na to:

Zraková paměť

Rozložte si na stůl 10 předmětů a asi 2 minuty si je prohlížejte. Pak předměty zakryjte a pokuste se je všechny vyjmenovat.

Pokud si chcete úkol udělat trochu těžší, vezměte tužku a papír a předměty na papír napište/nakreslete na místo, kde se nacházejí na stole. Pokud zvolíte tuto variantu, navíc si kromě paměti procvičíte také jemnou motoriku.

Sluchová paměť

Zahrejte si sluchové pexeso. Můžete si ho koupit nebo celkem jednoduše sami udělat.

Stačí vám na to sudý počet malých neprůhledných krabiček. Vždy do dvou dejte stejné předměty. Já mám mám ve svém sluchovém pexesu např. šroubky, fazole, víčka z pet lahve, kuličky, sponku. Fantazii se meze nekladou.

Sluchové pexeso se hraje stejně jak klasické pexeso. Při hře musí být ticho, protože si potřebujeme "pamatovat ušima".

Čichová paměť

Čichovou paměť si jednoduše můžeme procvičovat tak, že se zavřenýma očima čicháme k různým druhům koření a podle vůně ho určujeme.

Pokud zrovna nemáte po ruce koření, zkuste si různé vůně vybavovat v duchu.

Představte si, jak voní levandule nebo růže, jak je cítit česnek nebo cibule.... I touto představou si čichovou paměť posilujete.

Hmatová paměť

Udělejte si hmatové pytlíky. Požádejte někoho, ať do neprůhledných pytlíků dá několik předmětů denní potřeby. Pak se pokuste pouze hmatem zjisti, o jaké předměty se jedná.

Chuťová paměť

Dovedete si vybavit, jakou chuť má vaše oblíbené jídlo? Dokážete ji popsat?

Chuťovou paměť si můžete procvičovat podobně jako čichovou. Poproste někoho, aby vám postupně dával ochutnávat nějaké potraviny. Se zavřenýma očima a bez čichání rozpoznejte, a jakou potravinu se jedná.

Někdo si pamatuje lépe, co vidí, někdo si pamatuje lépe, co slyší, někdo si potřebuje na věci sáhnout, aby informaci udržel v paměti.

Obecně platí, že čím víc smyslů zapojíme, když se něco učíme nebo si potřebujeme něco zapamatovat. tím lépe si pamatujeme.

Posilujte mysl, rozvíjejte duši, trénujte paměť, žijte zdravě, usmívejte se.

kontakt: pro-lepsizivot@email.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky