Skrytá síla mozku

05.03.2021

Paměť nás občas zradí. Málokomu se nikdy nestalo, že by na něco nezapomněl.

Pokud si chceme dobře pamatovat a vzpomenout si na to, co potřebujeme, je potřeba se zaměřit na svoji krátkodobou paměť. To je ta část paměti, která přebírá informace z paměti ultrakrátkodobé, zpracovává je a posílá dále do paměti dlouhodobé.

Krátkodobá paměť je omezená - dobou asi 20 sekund, po kterou informace udrží, a svojí kapacitou, která je jen 5 - 9 položek.

Tuto kapacitu krátkodobé paměti nejsme schopni zvětšit. Jsme ale schopni si zapamatování a přesun informací do dlouhodobé paměti zjednodušit pomocí mnemotechnických metod. Ne nadarmo se jim říká skrytá síla mozku.

  • Jsou to techniky použitelné v každodenním životě
  • Je to dobrá pomůcka pro lepší zapamatování a učení se novým věcem
  • Pomáhají přesunout informace z paměti krátkodobé do paměti dlouhodobé
  • Pomáhají "vytáhnout" informace z paměti dlouhodobé
  • Umožňují si zapamatovat velké množství informací

Na mnemotechnikách je úžasné, jak jsou jednoduché a účinné. A také jak zábavné je jejich učení a používání. Mnemotechnické metody jsou techniky, kterými zatraktivníme informace, které si potřebujeme zapamatovat. Pomocí asociace si nové pojmy spojíme s něčím, co je nám blízké, případně s něčím legračním a zajímavým. Pomocí vizualizace si pak upevníme obraz v mysli. Pak se snadno přesune do paměti dlouhodobé a také si ho snadno vybavíme, když potřebujeme.

Mnemotechnik je celá řada a postupně se je naučíme používat. Začínáme:

Metoda loci

Loci znamená latinsky místo a tato metoda je je založená na vytvoření pomocné cesty, do které si ukládáme položky, které si potřebujeme zapamatovat. S její pomocí jsme schopni si pamatovat velké množství informací v jejich správném pořadí.

Pomyslně se pohybujeme prostorem vlastního bytu, domu, zahrady, trasy do zaměstnání, a na různá místa cesty umisťujeme informace, které si chceme zapamatovat, a v jakém pořadí si je chceme zapamatovat.

Důležité je informace ukládat na zajímavá místa a přiřazovat jim nezvyklé činnosti.

Představte si, že jdete na nákup a máte koupit tyto věci:

  • pytlík mouky
  • jablka
  • 3 lahve piva
  • hrušky
  • květák
  • rajčata
  • sáček kávy
  • kostka másla
  • 6 vajec
  • okurky

Pozorně si seznam přečtěte. Zkuste vyjmenovat všech 10 položek tak, jak jdou po sobě.

Podařilo se vám to? Pravděpodobně ne.

Abychom si všechny věci zapamatovali, potřebujeme je udělat zajímavé a zábavné. 

A tak si představte tento příběh:

Představte si, že přicházíte k bytu. Na rohožku před bytem pokládáte pytlík mouky. Otevíráte dveře do předsíně, překvapeně pozorujete jablka, která zde spolu tančí. Další dveře vedou do kuchyně. U kuchyňského stol sedí 3 lahve piva a smějí se vtipu. Na kuchyňské lince si hrají na schovávanou hrušky. Přicházíte od obývacího pokoje, kde je televize a dvě křesla. V televizi běží film s vaším oblíbeným hercem. Květák ho zaujatě pozoruje z jednoho křesla. Na druhém křesle se dohadují rajčata. Z pokoje vedou dveře na balkon. Tam se právě na slunci praží sáček kávy. Z balkonu je také vstup do ložnice, kde je dvoulůžková postel. Tam právě laškují kostka másla a šest vajec. Z ložnice vcházíte do koupelny, kde se před zrcadlem holí okurka.

Projděte si znovu v duchu byt a vyjmenujte všech 10 položek.

Podařilo se vám to? Určitě ANO.

Zkuste jít na další nákup bez seznamu. Místo zapsání věcí na lísteček, si je posaďte do bytu podobně, jako v předchozím případě. Uvidíte, že si zapamatujete všechno, co jste chtěli koupit.

Opakování je matka moudrosti a tak si metodu loci opakujte, abyste si ji upevnili.


Posilujte mysl, rozvíjejte duši, trénujte paměť, žijte zdravě, usmívejte se.

kontakt: pro-lepsizivot@email.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky