5 knih o ne/paměti

05.03.2021

Do života naší rodiny vplížila Alzheimerova nemoc. Vplížila je to přesné slovo, protože přišla pomalu a nenápadně a až v určité fázi bylo jasné, že se nejedná o "normální" roztržitost a zapomnětlivost. A další chvíli trvalo, než jsme skutečně přijali fakt, že náš blízký je nemocný, a už se nikdy neuzdraví. ( Celkově ty chvíle trvaly několik let...)

Alzheimerova nemoc je pojmenovaná podle německého neurologa Aloise Alzheimera, který ji poprvé popsal v roce 1906. Je zaznamenaný první rozhovor, který vedl s první evidovanou pacientkou Augustou D. Rozhovor začal takto:

" Jak se jmenujete?"

"Augusta".

"Vaše příjmení?"

"Augusta."

"Jak se jmenuje váš manžel?"

"Myslím, že Augusta."

"Váš manžel?"

"Ach, můj manžel."

"Jste vdaná?"

"S Augustou."

" S paní D?"

"Ano, s Augustou D."

" Jak dlouho jste vdaná?"

"Tři týdny."

Mohlo by to být úsměvné, kdyby to nebylo tak smutné.

Snažím se pochopit, co se děje v mysli a duši nemocného, a tak hledám informace. Zde je seznam několika knih, které jsem o této nemoci přečetla, a které mi pomohly mnohé pochopit. "Dar jménem Alzheimer" nebo "Jaká budu umírat"doporučuji přečíst, i když se vás a lidí ve vašem okolí téma Alzheimera přímo netýká.

Život s alzheimerem - Richard Taylor

Autor, který touto chorobu sám trpí, se po počátečním šoku z diagnózy rozhodl vydat svědectví ze života "těch druhých" a začal si zapisovat své postřehy a úvahy. Věnuje se složitým problémům, jako jsou ztráta nezávislosti, změna vlastní osobnosti, neschopnost komunikace, vztahy s bližními, narůstající pocit nemohoucnosti a nekonečná nejistota z budoucnosti. S mrazivou upřímností přibližuje vlastní pozvolnou transformaci a mentální deterioraci a zachycuje prohlubující se propast mezi svým vnímáním reality a realitou ostatních.

Dar jménem Alzheimer - Maggie La Tourelle

I se zákeřnou, drtivou nemocí se lze vyrovnat s láskou, pochopením, laskavostí a humorem. Maggie La Tourelle nám předkládá dojemný příběh, ve kterém zaznamenává rozhovory se svou matkou Pat, trpící Alzheimerovou chorobou. Vyprávění v této knize často překvapuje naprosto nečekanými myšlenkami, ohromujícími náhledy do, zatím z valné míry neprozkoumaných, témat týkajících se této nemoci - například jaké mohou být její hlubší spirituální aspekty.
Jde o nesmírně silný příběh, který ukazuje, jak se může Alzheimer stát spirituálním darem pro nemocnou osobu a pečující členy rodiny.

Jaká budu umírat - Christine Bryden

Demence znamená ztrátu paměti, oslabení inteligence, rozpad osobnosti. Příčin může být až sedmdesát, nejběžnější je však Alzheimerova choroba, somatické onemocnění mozku. Kniha je stručnou autobiografií ženy postižené touto chorobou, autobiografií nesmírně cennou a výjimečnou právě proto, že ji nepsal vnější pozorovatel, ale samotná postižená. Autorka patřila k lidem s výrazně nadprůměrnou inteligencí a téměř geniální pamětí. Zastávala významné postavení v úřadu australského premiéra a byla již matkou tří dětí, když jí byla v roce 1995, ve věku pouhých šestačtyřiceti let, diagnostikována demence. Přesto již napsala dvě knihy. Tato kniha původně vyšla v roce 1998, ale toto vydání je opatřeno nesmírně cennými odbornými dodatky, v nichž se čtenář dozví vše o obecných etapách rozvoje Alzheimerovy choroby a demence.

Demence - Huub Buijseen

Autor knihy, který je zkušený gerontopsycholog, si až poté, co demencí onemocněl jeho otec, uvědomil, jak obtížně se rodinní příslušníci vyrovnávají s demencí, která zasáhne jejich blízkého člověka. Jak reagovat na to, když váš otec pravidelně vstává po půlnoci a myslí si, že už je ráno? Jak se vyrovnat s tím, že vás vaše žena už ani nepozná? V knize, která je plná příkladů ze skutečného života, se autor snaží přiblížit prožívání lidí s demencí, popisuje mechanismus ztráty paměti, vysvětluje jejich komunikační problémy, poruchy nálady a chování. Radí, jak řešit praktické problémy, jako je například vstávání uprostřed noci nebo bloudění, jak reagovat na prudké výkyvy nálad a výbuchy zlosti. Zamýšlí se také nad tím, kde je hranice mezi péčí a přehnanou starostlivostí, a ukazuje, jak podporovat pacienty s demencí v různých stadiích.

Alzheimerova nemoc : 300 tipů a rad, jak ji zvládat lépe

Tato srozumitelná příručka je doslova nabitá praktickými tipy jak zvládat péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí a udržet jejich kvalitu života co nejdéle. Publikace je určena všem pečovatelům o tyto nemocné z řad rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Čtenář bude po přečtení knihy vědět, které funkce si pacient uchovává i s postupující nemocí, jaké léky a další choroby ovlivňují průběh nemoci, jak je možné upravit prostředí, ve kterém pacient žije, aby byly denní životní úkony pro něj jednodušší. Příručka poradí pečovatelům na jaké právnické a finanční záležitosti se zaměřit i jaké jsou možnosti sociální a společenské podpory. Velmi cenné jsou rady jak se vyrovnat se změnami osobnosti a chování pacienta. Podle dostupných informací je v České republice v současné době 50-70 000 osob postižených touto nemocí a se stárnutím populace bude případů přibývat. Knihy, které poskytují informace o Alzheimerově nemoci a tipy jak ji zvládat, mají proto velký společenský význam.řípadech.


Posilujte mysl, rozvíjejte duši, trénujte paměť, žijte zdravě, usmívejte se.

kontakt: pro-lepsizivot@email.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky